Пиринпласт дарява 5000 контейнера за медицински отпадъци на болници в България
April 3, 2020Биоразградими прибори
September 17, 2020Дарението и неговото разпределение
Пълен камион с над 5000 контейнери за медицински отпадъци бяха дарени преди две седмици на болниците в България.
Министърът на околната среда и водите и изпълнителните директори на болниците приеха дарението пред Александровска болница на 08.04.2020. След което то веднага бе разпределено на болничните заведения. Това събитие изведнъж разкри колко огромна е нуждата от такива контейнери в българските болници. Те бяха разпределени много бързо, за да влязат в употреба веднага и да защитят най-вече медиците.
Липсата на контейнери за медицински отпадъци в българското здравеопазване
Контейнерите за медицински отпадъци, които се произвеждат в завод „Пиринпласт” в град Гоце Делчев, са предимно износ за Европа. Италианският пазар, например, винаги е бил водещ за „Пиринпласт”. Фирми от други страни в Европа, като Франция също правят поръчки за контейнери за различен по вид отпадък.
За съжаление се забелязва, че в българските болници все още изобщо няма практика да се употребяват контейнери за специфично съхранение на инфекциозни и остри отпадъци. Това се забелязва и в начина на разделно събиране на боклук в България. Но ползите от внедряване на такива контейнери за различен по вид отпадък точно в този критичен момент са много. Тук става въпрос за нужда от по-стриктен национален план за събиране на отпадъци в болнични заведения и в индустриални фирми.
Защо трябва да бъдат внедрени в българското здравеопазване и индустриалните фирми?
Отпадъците от здравни заведения, лаборатории и от дейностите, свързани с пациенти с коронавирус, трябва да се обработват и третират съгласно законодателството на ЕС за управление на отпадъци (и по-специално Директива 2008/98/ЕО относно отпадъците и по-точно членовете 12, 23, 24 и 25 за опасни отпадъци) и национални разпоредби, (приложими към тази категория инфекциозни отпадъци), като се вземат предвид най-актуалните насоки, предоставени от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) и националните здравни органи.
Държавите членки следва да осигурят правилното планиране на капацитета за лечение и, когато е необходимо, за съхранение на медицински отпадъци. В случай на прекъсване на обработката поради липса на специално предназначение за изхвърляне или изгаряне на медицински отпадъци, от първостепенно значение е, че отпадъците се съхраняват безопасно временно, докато не бъде решен въпросът с капацитета. Съхранението трябва да се извършва в запечатани контейнери в защитени зони, където достъпът е ограничен само за упълномощен персонал
Разпоредбите на Европейската агенция на околната среда не са се променили въпреки възникналата ситуация с коронавируса. Те все пак не се спазват от българските институции.
Как се справя западът?
На Запад, от друга страна, имат сектор, който специфично работи върху справянето с огромните количества опасен отпадък. Неговото съхранение и обработване се случва специално чрез координатор.
Според канадска експертка по опасни отпадъци Тери Гуимонд изхвърлянето на материалите на неправилното място, в неправилна опаковка или контейнер може да бъде рисковано и скъпо. Едно от притесненията, когато става въпрос за неправилно изхвърляне на отпадъци в здравеопазването, е рискът от наранявания на работното място. От общността на „Гриин Кеър” цитират Тери Гуимонд: “Много често чувам как служителите по опазване на околната среда/домакинството се порязват със скалпели или се набиват с игли, защото те са били в боклука, а е трябвало да бъдат изхвърлени в контейнер за остри отпадъци.
В неправилни ситуации на изхвърляне, като тази, могат да попаднат хора, работещи в депа или в рециклиращи инсталации за сортиране. Също така и в съоръжения за крайно третиране, където те са изправени пред същите рискове.”, казва Тери.
Отзиви, приложение и ползи
Все пак болничните заведения, които се сдобиха със солидна бройка такива контейнери за медицински отпадъци, бяха изключително доволни от качеството им. Но най-вече от факта, че с тях се ограничава заразата.
Нека да си припомним, че кампанията се насочи към болниците, които са в епицентъра на заразата в България и които имат най-голяма нужда. Тези съдове са изработени специално за остри и инфекциозни отпадъци и са сертифицирани съгласно европейските стандарти за превоз на опасен товар (ADR).
След като използваха контейнерите, управителите на болниците заявиха, че те са изключително подходящи за работа. Удобни в отделението за интензивни грижи, т.е. в реанимациите. Според тях наличието на пластмасов контейнер, в който се поставя найлоновият чувал със заразения отпадък, защитава персонала. Те споделиха също, че транспортирането на боклука извън отделението и временното му съхранение е по-лесно и сигурно.
Ползите от по-стриктно събиране на различен по вид отпадък посредством такъв тип контейнери ще позволят на болниците да работят в значително по-защитена среда. В ситуация на извънредно положение, когато всички дейности са сведени до това да се ограничи разпространението на вируса КОВИД-19, отделянето на опасните болнични отпадъци от останалия поток и тяхното специфично съхранение са част от основните мерки, които са необходими за предотвратяване разпространението на заразата.
Едно по-добро бъдеще
Отговорните институции трябва да помислят за внедряването на бъдещи регламенти за безопасност на околната среда. Както видяхме, ползите от регламенти за по-стриктно събиране на различен по вид отпадък посредством такъв тип контейнери са много. Тези институции са длъжни да въведат ред за опазването на околната и работната среда.
Когато е известно какъв е отпадъкът – дали се рециклира, дали е биомедицински или химически, може да се прецени как най-правилно да се съхранява той, за да се намали рискът за персонала и пациентите. Това също гарантира, че отпадъкът се събира и опакова в съответствие с разпоредбите на ЕС, като същевременно се осигурява безопасна и здрава планета.
Екипът на „Пиринпласт” работи постоянно, за да помогне на индустриалните си клиенти да бъдат по-устойчиви при глобалната пандемия. Ние се стремим да се фокусираме върху ограничаване разпространението на вируса и възстановяване на българската икономика.